امروز: یکشنبه 06 اسفند 1396 برابر با 25 فوریه 2018

تولد سالانه حدود30 هزار کودک معلول مادرزاد در کشور

  • شنبه, 24 تیر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس بهزیستی مازندران :‌ امید است با اجرای طرح غربالگری ژنتیکی این موضوع مدیریت و کنترل شود .

 

 

رئیس سازمان بهزیستی استان مازندران از متولد شدن سالانه تا حدود 30 هزار کودک معلول مادرزاد در کشور خبر داد و گفت: امید است با اجرای طرح غربالگری ژنتیکی این موضوع مدیریت و کنترل شود .

به گزارش مازنی خبر ، سعید آرام روز شنبه در آئین نواختن زنگ بهزیستی به مناسبت هفته بهزیستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : بر اساس برنامه ششم توسعه طرح غربالگری ژنتیکی اجباری بوده و باید قبل از ازدواج انجام شود .
وی افزود : استان مازندران از استان های پیش قراول در طرح غربالگری ژنتیکی است و از حدود 2 سال قبل و به صورت ویژه از سال 95 این کار در سطح استان با هماهنگی با دفترخانه های ثبت ازدواج به صورت پایلوت انجام شد.
رئیس سازمان بهزیستی استان اظهار داشت که اکنون حدود 29 هزار معلول مادرزاد در مازندران زندگی می کنند .
به گفته وی تربیت پزشکان متخصص در مورد غربالگری ژنتیک در استان انجام شد و با هماهنگی با وزارت بهداشت ، استان مازندران آمادگی کامل دارد که با شروع اجباری طرح در سریع ترین زمان آن را عملیاتی کند .
آرام تاکید کرد : با شروع این طرح ، غربالگری ژنتیکی در مرحله ازدواج اجباری بوده و حتما برای همه زوج ها در محل و مراکز مشاوره پیش از ازدواج اجرا می شود و بدون مجوز فرآیند ازدواج صورت نخواهد گرفت .
رئیس بهزیستی استان مازندران گفت : در این طرح افرادی که دارای ریسک بالا و در معرض خطر هستند برای راهنمایی به مراکز مشاوره ژنتیک ارجاع داده می شوند .
**اختصاص یارانه 3 دهک به کودکان حاشیه مهد
آرام در این مراسم اظهار داشت : تلاش داریم در اجرای برنامه ششم توسعه تمامی کودکان حاشیه مهد از یارانه 3 دهک برخوردار شوند .
وی افزود : هم اکنون 21 مرکز حاشیه مهد در استان فعال هستند که از حدود 970 نفر نگهداری می کنند ، کودکانی که به واسطه مشکلات عدیده در شرایط محیطی و خانوادگی ، از بسیاری از امکانات مانند غذا و تحصیل با مشکل مواجه هستند .
رئیس سازمان بهزیستی مازندران گفت : تمامی کودکانی که تحت پوشش مراکز حاشیه مهد استان قرار دارند از یک وعده غذای گرم برخوردار می شوند .
**مردم باید در شناسایی کودکان بد و بی سرپرست کمک کنند
رئیس بهزیستی استان مازندران اظهار داشت : تمامی فعالیت حمایتی بهزیستی و دیگر دستگاه ها منوط به شناسایی کودکان بد سرپرست یا بی سرپرست (فاقد سرپرست موثر) است و برای شناسایی انها کمک مردم بسیار مهم و موثر است .
وی از مردم استان خواست تا در مواجه با کودکان بد سرپرست با مرکز اورژانس اجتماعی با شماره 123 تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهد .
آرام گفت :مراکز کودکان خیابانی ، خانه سلامت و یا برای نگهداری طولانی مدت مراکز شبانه روزی از این کودکان نگهداری می کنند .
وی افزود : در حال حاضر 18 مرکز شبانه روزی در استان مازندران فعال هستند که بیش از 180 کودک را نگهداری می کنند .


خبرنگار : رضا غلامی / ایرنا

بازدید کد خبر: 16650

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی