امروز: یکشنبه 06 اسفند 1396 برابر با 25 فوریه 2018

رئیس قوه قضاییه خبر داد: ادغام 8 تعاونی اعتبار مالی

  • سه شنبه, 20 تیر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آیت الله صادق آملی لاریجانی : هیچ  نگرانی درباره اموال مردم در موسسه‌کاسپین وجود نداردرئیس قوه قضاییه گفت: از هشت تعاونی اعتبار  ادغام شده در موسسه کاسپین در کشور تنها یک تعاونی دچار مشکل بوده، بقیه تعاونی ها  منابع مالی و اموال آنها کافی بوده و فعالیت آنها مشکل نداشته است اما با این حال 6 یا 7 تعاونی واقعا بلااشکال بوده و فقط یک تعاونی دچار مشکل بوده که قدم به قدم در حال حل مشکل مردم است.

به گزارش مازنی خبر ، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در گفت‌وگو با رسانه ملی درباره در پاسخ به سوالی درباره معضلات موسسه‌های مالی و اعتباری اظهار کرد: بسیاری از این موسسات مبدا تخلف آنها در زمانی بوده که مجوز آنها از وزارت تعاون گرفته بودند و در حالی که باید دریافت مجوز و نظارت بانک مرکزی باید صورت بگیرد.

آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه نباید فعالیت موسسه مالی و اعتباری با مجوز دستگاه‌های دیگر مثلا تعاون باشد، خاطر نشان کرد: در جلسه با رئیس بانک مرکزی و برخی از معاونان این مسئله عنوان شده است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مجوزهای صادر شده وزارت تعاون از سال‌ها قبل بوده که به برخی از موسسات مالی و اعتباری در قالب تعاونی‌ها مجوز فعالیت می‌دهند و آنها فعالیت مالی و اعتباری دارند، گفت: این مسئله غیرقابل قبول است و موسسات مالی و اعتباری که کار بانکی انجام می‌دهند و حالت بانک عمل می‌کند باید تحت نظارت بانک مرکزی باشند و دستگاه‌های دیگر هک حق دادن مجوز را هم نداشته باشند.

وی با بیان اینکه یک تعاونی اعتبار که 500 شعبه در سراسر کشور باز می‌کند به عنوان تعاونی مطرح می‌شود و این در حالی که تعاونی چارچوب خاص قانونی را دارد و نمی‌تواند کار بانکی انجام دهد، اضافه کرد: بدون نظارت گسترده و دقیق در نتیجه مشکلاتی ایجاد می‌شود.

آملی‌لاریجانی با اعلام اینکه در مشکلات موسسات اخیر، قوه قضاییه فراتر از وظایف خود جلساتی را برگزار کرد، گفت: وقتی یک مسئله به دستگاه قضایی می‌رسد وظیفه قوه قضاییه اعمال قانون و اعمال قوه قهریه است و برای اینکه اموال مردم را نبرند این نهاد توقیق اموال می‌کند تا اموال مردم حیف و میل نشود.

وی با اشاره به اینکه رسیدگی به این مشکلات باید از قبل توسط دستگاه‌های متولی با نظارت گسترده صورت گیرد، گفت: این وظیفه بانک مرکزی و دستگاه‌های انتظامی است که اگر بانک مرکزی اطلاعیه داد، یک موسسه بدون مجوز تابلو زده باید بدون اینکه مرزی قرار بدهیم و تقصیری به نهادهای دیگر بگذاریم حاضریم در این زمینه همکاری کنیم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اگر نیاز است دستگاه قضایی ورود کند به ما اطلاع بدهند و بانک مرکزی باید در این زمینه نظارت کند، تصریح کرد: در قانون اخیرا نظارت را برعهده بانک مرکزی به صورت انحصاری از سوی مجلس شورای دادند.

آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه به حسب گزارش بانک مرکزی تا پایان امسال این موسسات اعتباری غیرمجوز ساماندهی می‌شود، یادآور شد: با همکاری همه قوا، بانک مرکزی و نیروی انتظامی این بساط‌ باید جمع شود و  ما هم در قوه قضاییه به سهم خودمان نباید بگذاریم اموال مردم جابه‌جا شود.

بازدید کد خبر: 16617

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی