امروز: یکشنبه 06 اسفند 1396 برابر با 25 فوریه 2018

روستای یوش بلده / زادگاه و آرامگاه پدر شعر نو

  • چهارشنبه, 08 شهریور 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بدون شک با شنیدن نام روستای یوش بلده اولین چیزی که برایتان تداعی میشود ، خانه نیما یوشیج است

 

 

به گزارش مازنی خبر ، بدون شک با شنیدن نام روستای یوش بلده اولین چیزی که برایتان تداعی میشود ، خانه نیما یوشیج و نام شاعر معاصر و بزرگمان، خواهد بود. روستایی در استان مازندران که اتفاقا زادگاه و آرامگاه شاعر بزرگ کشورمان نیز هست. با ما و همگردی همراه شوید تا با سفری هرچند کوتاه به این روستای سرسبز سری بزنیم. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که مستنداتی وجود دارد دال بر اینکه این روستای کهن هز زمان ساسانیان بجای مانده است. ضمن اینکه ناصرالدین شاه قاجار نیز علاقه بسیاری به این روستای سرسبز داشته و برای شکار و تفریح به یوش سفر کرده است. البته قلعه ی تاریخی بلندی بنام پولاد نیز نشان از قدمت این روستا دارد. قلعه ای که از نظر ارتفاع یکی از مرتفع ترین قلعه های ایران بوده بطوریکه از میدان اصلی شهر قابل مشاهده است. ضمن اینکه تا اوایل حکومت صفویه محل سکونت نیز بوده است.


روستای یوش

روستای یوش

روستای یوش بلده زادگاه و خانه نیما یوشیج

احتمالا اگر تابحال سری به روستای یوش زده باشید بدلیل وجود خانه نیما یوشیج مقبره پدر شعر نوی فارسی در این روستاست. ضمن این که با توجه به موقعیت جغرافی این روستا بسیار سر سبز بوده و آب و هوای فوق العاده و طبیعت بینظیرش در کنار رودهای پرخروشش میتواند دلیل دیگر سفر شما به این منطقه باشد.چرا که وجود درختان میوه ای چون : گردو ، فندق ، زردآلو و گیلاس میتواند برای علاقه مندان به این میوه ها بسیار مهیج باشد آن هم در آن جنگل های مه الود جادویی اش لطف و صفای دیگری خواهد داشت. باید بگم شمارش این جاذبه ها ی متعدد هنوز تمام نشده است . از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا میتوان به 14 چشمه و مساجد ساخته شده در اطرافشان نیز یاد کرد.


روستای یوش

روستای یوش

چگونه خود را یوش بلده برسانیم؟

مسلما برای دسترسی به خانه نیما یوشیج از شمال کشور، جاده های هراز و چالوس بهترین گزینه ها هستند. از آنجایی که این روستا از شمال به  منطقه کجور، از غرب به روستای اوز از شرق به بخش بلده و در نهایت از جنوب نیز به شهر تهران منتهی میشود ، برای دسترسی به روستا یوش بلده جاده ای  بطول 110 کیلومتر وجود دارد که از چهل کیلومتری شهر آمل واقع در جاده هراز تا پل زنگونه جاده کندوان کشیده شده است. درضمن بعد از بازدید  سوغاتی فراموش نشود. چرا که از میوه های رنگارنگ گرفته تا لواشک و گردو و فندق و البته قره قورت و سرشیرو عسل در این روستا به وفور یافت میشود. امید است با نگارش این مطلب نقش مناسبی در راستای اطلاع رسانی به شما عزیزان و خوانندگان همگردی ایفا کرده و موجبات شادی و رضایت شما را فراهم آورده باشیم. 


روستای یوش

بازدید کد خبر: 17054

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی