امروز: جمعه 31 فروردين 1397 برابر با 20 آوریل 2018

تاثیر حوزه سلامت بر زندگی افراد زیاد است

  • یکشنبه, 12 آذر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران : حوزه سلامت بسیار گسترده و تاثیر آن بر زندگی افراد زیاد است

 

 

دکتر سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست با خبرنگاران با بیان اینکه حوزه سلامت بسیار گسترده و تاثیر آن بر زندگی افراد زیاد است،اظهار داشت: در دولت یازدهم برنامه تحول سلامت بر برنامه های بهداشتي و درماني تمرکز داشته است .

وی با اشاره به افزایش ۱۱۰ تخت ویژه در طول برنامه تحول سلامت استان مازندران افزود: با توجه به شرایط و گذر بیماری ها، نیاز ما به تخت های ویژه در حال افزایش است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران مجموع تخت های ویژه در استان مازندران را ۶۷۲  تخت اعلام کرد و گفت: در مجموع دو هزار و ۸۲۰  تخت فعال در استان در وجود دارد  که از این تعداد  ۸۵۰  تخت مربوط به بخش خصوصی و تامین اجتماعی است.
وی شمار تخت های ویژه را ۶۷۲ تخت عنوان کرد و افزود: تخت های ویژه شامل آی سی یو، سی سی يو است و با اعلام اينکه توسعه ويزيت هاي سرپايي و خدمات سرپايي از ديگر اقدامات ما به شمار مي رود .
دکتر موسوی به طراحی ۱۳ کلینیک ویژه اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون ۷ پروژه افتتاح شده و ۶ پروژه باقی مانده است.
وی، ترویج زایمان طبیعی را از دیگر برنامه های تحول سلامت عنوان ویکی از مشکلات موجود در این طرح را  نبود مکان هاي و زيرساخت هاي ساختماني عنوان کرد و افزود:در جهت تحقق اين امر۸ بلوک زايماني با متراژ چهار هزار و ۵۰۰ مترمربع در استان طراحي شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران از اورژانس ها به عنوان پیشانی خدمات دانشگاه علوم پزشکی نام برد و گفت:  اورژانس ها عمدتا با مشکلات فراوانی مواجه هستند بنابراین توسعه کمی و کیفی بخش هاي اورژانس از جمله برنامه هاي ما  به شمار مي رود تا به استانداردسازي لازم برسيم.
وی افزود: ۲۷۰ تخت در اورژانس بیمارستانهای دولتی داریم که استاندارد سازی آنها ارائه خواهد شد .
دکتر موسوی هتلینگ بیمارستان را از اقدامات دیگر دولت یازدهم برشمرد و گفت :این اتفاق در دولت دوازدهم نیز ادامه خواهد داشت و اینکه تاکنون ۵۲ میلیارد تومان براي هتلينگ بيمارستان هاي استان هزينه شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران پیشگیری را بهتر از درمان دانست و گفت: در جهت تحقق این امر تمرکز بر حوزه درمانی و بیمارستانی بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه قدمهای موثری در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته است افزود: طبق سیاست های وزارت بهداشت برنامه تحول سلامت تداوم می یابند و تمرکز در این دولت بر حوزه بهداشت و آموزش پزشکي خواهد بود.
دکترموسوی توجه به بیماریهای غیر واگیر را امری مهم دانست و گفت: مازندران رتبه اول در چاقی،رتبه پنجم در فشار خون بالا و رتبه هفتم در دیابت را دارد.
وی با اشاره به طب سنتی گفت: طب ایرانی و آنچه که منطبق با اصول اسلامی است باید گسترش یابد ضمن اینکه پژوهشکده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران براي گسترش اين امر وجود دارد.
دکترموسوی به مرگ ۳ مورد مادر باردار در ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: سال گذشته ۴ مورد مرگ مادران باردار در استان ثبت شده بود.
وی درباره وضعیت مالی بیمارستان های استان با اشاره به وجود مشکلاتی در حوزه بیمه ها و تامین نشدن منابع،افزود: در حال حاضر ۶۰۰ میلیارد تومان از بيمه ها طلب داريم و بيش از ۵۰۰ ميليارد تومان نيز بابت ملزومات پزشکي، داروها، پرسنلي و غيره بدهي داريم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه هزینه های سلامت در دنیا سقف ندارد به رابطه اقتصاد با سلامتی اشاره کرد و ادامه داد: اگر دیدگاه سلامت محور نداشته باشیم دچار مشکل مي شويم.
وی با تاکید بر اینکه نباید بین بیماری های روحی و روانی مرزبندي شود افزود: ساخت بيمارستان هاي تک تخصصي رواني بر اساس ايده سازمان جهاني بهداشت ممنوع شده است.
دکتر موسوی با اشاره به "کمپین بیایید درباره افسردگی صحبت کنیم" گفت: ۸۰ درصد افسردگی ها به صورت ساده و با داروهای اولیه قابل درمان است اما در صورت عدم درمان تبديل به اختلالات رفتاري خواهد شد.
وی درباره پسماندهای پزشکی گفت:پسماندهای بیمارستان با بدون خطر دفع می شود.

بازدید کد خبر: 17656

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی