امروز: یکشنبه 06 اسفند 1396 برابر با 25 فوریه 2018

علامت‌گردانی در دستجات عزاداری مازندران ممنوع شد

  • دوشنبه, 20 شهریور 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با تاکید بر رعایت شئونات فرهنگی در عزاداری‌ها، گفت: علامت‌گردانی در دستجات عزاداری مازندران ممنوع شد.به گزارش مازنی خبر ، حجت‌الاسلام ناصر شکریان در جلسه شئون فرهنگی مازندران اظهار داشت: ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در بحث مراسمات ورود پیدا می‌کند و آسیب‌ها را با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه رفع می‌کند.

وی افزود: امسال دهه اول محرم با هفته دفاع مقدس متقارن شد که باید آسیب‌ها را کم ونظارت‌ها رابیشتر کنیم که نیروی انتظامی در این زمینه نقش مهمی دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با بیان اینکه در عزاداری‌ها از ابزارآلات موسیقی و اشعاری که مناسب این ایام نبوده و بی محتواست استفاده نشود و همچنین ازعلامت‌گردانیخودداری شود، افزود: سال گذشته دو مورد قمه‌زنی در تنکابن و سورک گزارش شد که امسال با نظارت نیروی انتظامی کمتر شود.

شکریان گفت: در ایام محرم از افراط و تفریط خودداری شود و مداحان تنها به عزاداری بپردازند و وارد موضوعات دیگر نشوند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود اجتماع بزرگ حسینی در استان برپا و نماز ظهر عاشورا نیز در سراسر استان برگزار شود، افزود: محرم از ایام مهمی بوده که باید حرمت و شان این ماه حفظ شود که بانوان باید نسبت به حجاب خود بیشتر دقت کنند.

نظارت جدی بر مطالب مداحان

احد جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در این نشست گفت: درزمینه عزادی ماه محرم باید برنامه‌های عزاداری با نظارت دقیق اساسی و قانونمند اجرا شود.

وی با بیان اینکه حضور مردم در مراسمات به قدری است که فضای مسجد جوابگوی مردم نیست که باید از این فرصت جهت وحدت بیشتر میان مردم استفاده کرد، افزود: موسیقی و مداحان باید متناسب با شئونات انقلاب واسلام باشد و از موسیقی رپ استفاده نشود.

مدیرکل ارشاد مازندران گفت: برخی مداحان مطالبی را بیان می‌کنند که مطالب با واقعه عاشورا و تفکر شیعی هیچ سنخیتی ندارد که بلید بر مطالب مداحان نظارت کرد.

برخورد دستگاه قضایی مازندران با قمه‌زنی

حجت‌الاسلام موسوی، معاون دادگستری مازندران گفت: عزاداری‌ها باید بر اساس عرف اسلام و نظام باشد که در بحث آسیب اجتماعی دستگاه قضا با قمه‌زنی به شدت برخورد می‌کند.

وی با اشاره به برخی آرایش‌های نامتناسب در این ایام افزود: بستن صنفی مانند آرایشگاه درست نیست که باید اماکن نظارت‌ها را بیشتر کنند.

موسوی تصریح کرد:حمل علامت‌ها موجب ترافیک می‌شود که باید این امر مدیریت شود و با بانوانی که حداقل حجاب را ندارند باید برخورد شود که البته باید حرمت عزاداران نیز حفظ شود.

70 درصد موقوفات استان مربوط به عزاداری سالار شهیدان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران نیز گفت: محرم از ایامی بوده که باید درزمینه فرهنگی بیشتر فعالیت شود.

حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی افزود: 70 درصد موقوفات استان مربوط به عزاداری سیدالشهدا بوده که نباید تنها به فکراطعام‌دهی باشیم بلکه باید مبلغان در کنار این مراسم به سخنرانی بپردازند.

وی بیان کرد: سال گذشته 37 نفر از طلبه استان که در قم هستند به استان اعزام شدند که امسال 150نفر به مناطق استان اعزام می‌شوند.

حیدری افزود: در کنار هیئت‌های مذهبی خیمه‌های معرفت با حضور روحانیون برگزار که بحث مشاوره و پرسش و پاسخ مطرح می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: مراسم عزاداری  محرم و صفر علاوه بر تکایا و مساجد در 200 بقاع متبرکه استان برگزار می شود و برنامه‌های مختلفی مانند بصیرت عاشورایی، لبیک یا حسین(ع)، هیئت‌های مذهبی به صورت نمادین در امامزاده یحیی انجام می‌شود وهچنین اجتماع حضرت زینب (س) عصر روز دوازدهم محرم برگزار می‌شود.

وی گفت: اجرای واقفان خیراندیش، همایش نهضت بیداری و همایش لبیک یا رسول الله از دیگر برنامه‌های اوقاف استان است که در بحث برگزاری همایش رهروان زینبی مازندران دوسال در کشور رتبه نخست را کسب کرد که امسال این همایش در امامزاده عباس ساری برگزار می‌شود.

 

تسنیم

بازدید کد خبر: 17158

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی