امروز: جمعه 31 فروردين 1397 برابر با 20 آوریل 2018

در جلسه شورای شهر قائم شهر چه گذشت !؟

  • یکشنبه, 17 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

از تشکیل کمیسیون بهداشت و درمان تا بررسی تبصره 3 در قبض آب مصرفی شهروندان و حضور کارگران معترض!اختصاصی مازنی خبر / گروه اجتماعی : سی و سومین جلسه شورای شهر قائمشهر در صورتی برگزار شد که این جلسه با حاشیه های فراوانی همراه بود.

به گزارش مازنی خبر ، در ابتدای این جلسه با پیشنهاد مجید عباسی عضو شورای شهر قائم شهر تشکیل کمیسیون بهداشت و درمان یا دفتر پژوهش و مطالعات استراتژیک شهری در شورا به رای گذاشته شد که در نهایت با توجه به غیبت محمدعلی شیرسوار و احسان اسماعیلی در ابتدای جلسه ، این لایحه با آرای موافق میرزائی ، صالح زاده ، عباسی و حسین زاده در برابر آرای مخالف متانی ، فضلی و پویامهر تصویب شد.

به نظر می رسد با توجه به مشکلات عدیده بهداشتی در سطح شهر قائم شهر باید تشکیل کمیسیون مستقل بهداشت و درمان در شورای این شهر را به فال نیک گرفت.

اما در ادامه با اضافه شدن اسماعیلی و شیرسوار ، جلسه شورا با حضور تمام اعضا ادامه یافت و با حضور رئیس اداره آب و فاضلاب شهری ، بحث تبصره 3 در قبوض آب مصرفی شهروندان قائم شهر مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش مازنی خبر ، در دوره قبل شورای شهر قائم شهر این اجازه به اداره آبفا شهرستان داده شد در قالب تبصره 3 از شهروندان پولی مازاد بر هزینه مصرفی شان جهت توسعه و نوسازی شبکه آب رسانی شهری دریافت کند. این موضوع مورد انتقاد بعضی از اعضای جدید شورا قرار گرفت و عباس صالح زاده به جد خواستار تغییر این قانون و حذف آن از قبض ها شد.

افشین حسین زاده رئیس شورای شهر قائم شهر نیز به عنوان یکی از موافقین حذف تبصره 3 از قبض آب مصرفی شهروندان در جلسه شورای شهر گفت : اگر قرار است مردم جهت توسعه و نوسازی شبکه های آبرسانی پول بدهند پس فلسفه تشکیل و فعالیت شرکت آب و فاضلاب شهری برای چیست ؟

وی ادامه داد : مردم قائم شهر هزینه سنگینی را در قالب تبصره 3 می پردازند که این موضوع ظلمی در حق آنها است.

به گزارش مازنی خبر ، عباس صالح زاده نائب رئیس شورای شهر نیز اظهار داشت : رئیس یک اداره باید از جای خودش تکان بخورد و به دنبال استفاده از اعتبارات ملی برود نه اینکه یک جا بنشیند و از جیب مردم هزینه نماید.

وی ادامه داد : نقد جدی به دریافت هزینه در قالب تبصره 3 در قبوض آب شهروندان دارم .

صالح زاده تصریح کرد :‌ به شدت با افزایش هزینه های مردم در بحث عوارض نیز مخالفم و نباید به ادارات مختلف اجازه دهیم از جیب مردم هزینه بیشتری دریافت کنند.

گفته می شود در 9 ماه گذشته شرکت آب و فاضلاب شهری قائم شهر حدود یک میلیارد و سی میلیون تومان از بند تبصره 3 در قبوض آب مصرفی شهروندان درآمد داشته است . این مبلغ جدا از طلب حدود 300 میلیونی این شرکت در قالب همین تبصره از مشترکین بدهکار می باشد. حال این میزان دریافتی در کجا به صورت دقیق هزینه شده است شاید سوال بسیاری از شهروندان باشد.

اما از نکات مهم این جلسه خودداری رئیس شرکت آب وفاضلاب شهری قائم شهر از بیان میزان هدر رفت آب در شبکه های آب رسانی قائم شهر بود. وی بیان آمار دقیق این موضوع را عامل ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی دانست ! مشخص نیست بیان این آمار به نظام جمهوری اسلامی ضربه می زند یا عملکرد ضعیف یک دستگاه را نشان می دهد! در هر صورت در ادامه با طرح سوال از سوی نائب رئیس شورا ، رئیس شرکت آب و فاضلاب شهری قائم شهر اعلام کرد حدود 40 درصد آب در شبکه های آبرسانی قائم شهر هدر می رود!

البته در ادامه جلسه ، محمدعلی شیرسوار خود را موافق افزایش قیمت آب و عدم حذف تبصره 3 در قبوض آب شهروندان دانست و ادامه داد : هر چند که با افزایش قیمت آب موافق هستم ولی فرماندار شهرستان در کمیته انطباق حتماً با این موضوع مخالفت خواهد کرد!

در ادامه افشین حسین زاده رئیس شورای شهر قائم شهر بار دیگر با انتقاد قرار دادن عملکرد شرکت آب و فاضلاب شهری ، اظهار داشت : این شرکت برای حق مصرف ، امتیاز ، لوله گذاری و ... از مردم پول دریافت می کند حالا می آید می گوید بابت نوسازی شبکه آب رسانی هم باید پول بدهید پس وجود این شرکت برای چیست !؟

اما با حضور کارگران معترض کارخانه نساجی قائم شهر که مالکیت آن با شهرداری قائم شهر می باشد بحث تبصره 3 در قبوض آب شهروندان قائم شهری نیمه تمام ماند ، اما به نظر می رسد بار دیگر اکثریت شورای شهر با دریافت پول از مردم در قالب تبصره 3 رای موافق خواهند داد.

خبرنگار مازنی خبر در این جلسه خواستار علنی برگزار شدن جلسه رای گیری برای حذف یا عدم حذف این موضوع با حضور خبرنگاران شد تا مشخص شود چه کسانی همراه با شرکت آب و فاضلاب شهری خواهند بود و چه کسانی هم به خاطر مردم رای مخالف خواهند داد!

اما در صورتیکه کارگران نساجی قائم شهر تنها یک ماه از حقوق خود را طلبکار هستند بار دیگر با حضور در جلسه شورای شهر دست به اعتراض زدند.

این موضوع در صورتی انجام شد که کارگران بسیاری از کارخانجات در سطح کشور چندین ماه حقوق معوقه طلبکار هستند.

هرچند دریافت به موقع حقوق حق کارگران می باشد ، اما به نظر می رسد جریانی پشت اعتراضات این کارگران قرار دارد تا در نهایت به اهداف خود برسند.

"مازنی خبر" در هفته های آینده در مورد این موضوع گزارش مفصلی را تهیه خواهد کرد.

بخش انتهائی جلسه شورای شهر قائم شهر ارائه گزارش کوتاهی از سوی عباس صالح زاده نائب رئیس شورا به اصحاب رسانه بود.

وی در مورد سوال خبرنگار "مازنی خبر" بابت منبع مالی هزینه سفر بعضی از اعضای شورای شهر به ترکیه ، اظهار داشت : بخشی از این هزینه ها به صورت شخصی و بخش دیگر از سوی شرکت سرمایه گذار پرداخت شد و ریالی بابت سفر از حساب شهرداری پرداخت نشد.

به گزارش مازنی خبر ، صالح زاده با تاکید بر اینکه در چند ماه اخیر اقدامات خوبی در حوزه مدیریت زباله و جمع آوری پسماندهای عفونی در سطح شهر شده است ، افزود : بعضی از پروژه های حوزه پسماند بیش از 5 میلیون یورو هزینه دارد که از توان شهرداری خارج است لذا به دنبال سرمایه گذارانی هستیم که علاوه بر حل مشکلات تا چند سال از منافع طرح ها نیز بهره مند گردند.

وی اظهار داشت : توقع مردم قائم شهر از این دوره شورا بسیار زیاد است ولی مطمئن باشید در یک سال آینده اخبار خوبی از حوزه مدیریت شهری به گوش آنها خواهد رسید.

بازدید کد خبر: 17871

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی