امروز: جمعه 31 فروردين 1397 برابر با 20 آوریل 2018

وزیر ارشاد در نور

  • پنج شنبه, 16 دی 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ذخایر فرهنگی بیش از ذخایر نفتی استاختصاصی مازنی خبر : همایش ملی نیما زبان و شعر تبری صبح روز پنجشنبه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ربیع فلاح استاندار مازندران برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : حضور پرشور مردم در همایش گرامیداشت نیما ، نشانگر عمق فرهنگی بودن دیار مازندران است . 

به گزارش مازنی خبر ، سیدرضا صالحی امیری در "همایش ملی نیما زبان و شعر تبری" اظهار داشت : توسعه انسانی مهمترین نیاز جامعه است که بعد از توسعه فرهنگی شکل خواهد گرفت.

وی ادامه داد : اگر ریل توسعه را از بستر فرهنگ آغاز می کردیم ، امروز در دنیا سرآمد بودیم.

وی ذخایر فرهنگی کشور را بیش از ذخایر نفتی دانست و تصریح کرد : اهالی مازندران همواره علاقه قلبی به اهل بیت و دیانت داشته اند. 

صالحی امیری اظهار داشت : لازمه توسعه استان مازندران وجود همدلی و همرنگی است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، غرب استان مازندران را ذخیره پرگنجی دانست و ادامه داد : ظرفیت های غرب استان مازندران ناشناخته مانده است.

وی تصریح کرد : پیام رئیس جمهور را به مردم استان مازندران ، دیار اهالی فرهنگ و هنر ابلاغ می دارم.

به گزارش مازنی خبر ، صالحی امیری "نیما یوشیج" را از مفاخر کشور دانست و تصریح کرد : زبان تبری  در معرض خطر قرار گرفته بود و اگر تلاش علاقه مندانی مانند نیما نبود به نابودی کشیده  می شد.   

وی ادامه داد : سرودن اشعار تبری در مجموعه رُجا که توسط نیما سروده شد ، به ماندگاری این زبان کمک شایانی کرد.

صالحی امیری رُجا را فرهنگ نامه تبری دانست و ادامه داد : نیما بسیاری از لغات تبری را وارد شعر کرد تا ماندگار باقی بمانند.

وی احیای اخلاق در جامعه را ضروری دانست و اظهار داشت : مردم ما امروز برای نشاط و توسعه نیاز به توجه ویژه به فرهنگ و هنر دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوران بداخلاقی را تمام شده دانست و تصریح کرد : مردم در هر جامعه ای برای تداوم حیات نیاز با اخلاق مداری هستند.

صالحی امیری ادامه داد : مردم گناهی نکردند که بداخلاقی های عده ای خاص را در کشور تحمل کنند.

به گزارش مازنی خبر ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دولت را منتخب مردم دانست و ادامه داد : عده ای که در پی تخریب دولت و نظام هستند دچار انحراف تحلیلی شده اند.

استاندار مازندران نیز گفت : فرهنگ و هنر ایرانی در ادوار تاریخ نام های بزرگی را در دل خود جای داده است.

به گزارش مازنی خبر ، ربیع فلاح در "همایش ملی نیما زبان و شعر تبری" اظهار داشت : مردم ایران به داشتن شخصیت های فاخری چون حافظ ، سعدی ، خیام و ... به خود بالیده اند.

وی ادامه داد : نیما یوشیج به دلیل کشف ظرفیت های جدید در شعر ایرانی ، جایگاه بی بدیلی در بین مردم دارد.

فلاح اظهار داشت : آنچیزی که نیما را نسب به دیگر شاعران عصر خود متمایز کرده است علاوه بر ریختن طرح نو در شعر فارسی ، زبان و گویش محلی را به شکل وسیعی گسترش داد.

وی با بیان اینکه نیما یوشیج را نباید در یک منطقه ی جغرفیایی محدود کرد ، افزود : نیما یک شخصیت موثر در دنیا محسوب می شود.

به گزارش مازنی خبر ، استاندار مازندران تصریح کرد : دولت تدبیر و امید از ظرفیت های فرهنگی و محلی حمایت خواهد کرد.

فلاح اظهار داشت : شعر نو را باید مدیون نیما یوشیج و فرهنگ مازندرانی دانست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز اظهار داشت : در راستای تقدیر از مفاخر مازندران ، برنامه های ملی در استان برگزار می شود.

به گزارش مازنی خبر ، احد جاودانی در "همایش ملی نیما زبان و شعر تبری" افزود : سال آینده همایش ملی گرامیداشت "مُلا علی مفاخری" و "شیخ آقاحسن فاخری" برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد : از سوی پژوهشگران ، 22 مقاله به "همایش ملی نیما زبان و شعر تبری" ارسال شد که از 8 مقاله نویس برتر تجلیل به عمل آمد.

جاودانی ضمن اشاره به رونمائی از کتاب مجموعه اشعار نیما ، تصریح کرد : 8 مقاله برتر در "همایش ملی نیما زبان و شعر تبری" قرائت شد.

به گزارش مازنی خبر ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تقدیر از استاندار و معاون سیاسی امنیتی استانداری ، اشهار داشت : در دولت یازدهم فضای آزادانه ای برای اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در استان مازندران ایجاد شده است. 

بازدید کد خبر: 15259

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی